Stefan Gierowski w swojej pracowni przy ul. Gagarina w Warszawie, lata 90 XX w., fot. Archiwum Fundacji Stefana Gierowskiego
Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. Dzieciństwo spędził w Kielcach. Od wczesnych lat wykazywał zainteresowanie malarstwem i chciał się w nim doskonalić. Ojciec artysty, Józef Gierowski, był lekarzem, którego zamiłowanie do malarstwa odegrało ważną rolę w pielęgnacji artystycznego powołania syna. Matka Stefania (z domu Wasilewska) studiowała ogrodnictwo i również gorąco zachęcała syna do rozwijania zdolności artystycznych. Pierwiastek twórczy uobecniał się w rodzinie jeszcze za sprawą Antoniego Gierowskiego (wuja Józefa), dziewiętnastowiecznego malarza i rysownika. Ponadto ważną rolę w kształtowaniu młodego artysty odegrały tradycje patriotyczne.
Po wybuchu II wojny światowej wraz z matką dołączył do struktur Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej, gdzie aktywnie uczestniczył w działaniach konspiracyjnych pod pseudonimem „Hubert”. W 1941 roku jako szesnastolatek rozpoczął podziemne kształcenie artystyczne pod okiem Andrzeja Olesia, znanego kieleckiego akwarelisty. Musiał przerwać je trzy lata później z powodu oddelegowania do Inspektoratu Częstochowskiego AK.
Po rozwiązaniu AK Gierowski przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia równolegle na Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiedza z zakresu historii sztuki okazała się kluczowa i pozwoliła na refleksję o możliwościach i perspektywach malarstwa, otwierając Gierowskiego na nowoczesność. Pod okiem Wojsława Molego napisał pracę seminaryjną Impresjonizm jako część kultury francuskiej.
Na ASP artysta na początku kształcił się w pracowni prof. Władysława Jarockiego, lecz po zaliczeniu konspiracyjnych zajęć u Andrzeja Olesia został przeniesiony na trzeci rok. Studiował w pracowniach Zbigniewa Pronaszki, byłego formisty, a także Karola Frycza, gdzie zgłębiał malarstwo w architekturze oraz tworzył projekty scenografii teatralnych. Zajęcia i rozmowy z Fryczem przybliżyły Gierowskiemu sztukę młodopolską. W pracowni Pronaszki jego kolegami byli m.in. Jerzy Panek, Zbigniew Grzybowski, Stanisław Wójcik i Andrzej Wróblewski.
Podczas studiów nawiązał współpracę z warszawskim tygodnikiem społeczno-literackim Wieś. Publikował w nim artykuły o sztuce, a także ilustrował kolejne wydania.
Po zakończeniu studiów w 1948 roku Gierowski wrócił do rodzinnych Kielc, gdzie rozpoczął pracę jako referent do spraw plastyki w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego. Prowadził tam także ognisko plastyczne przy Związku Polskich Artystów Plastyków.
W 1949 roku artysta otrzymał propozycję stałej pracy jako redaktor techniczny czasopisma Wieś, przeprowadził się więc do Warszawy. Jako przedstawiciel tej gazety wziął udział w konferencji Ministerstwa Kultury i Sztuki w Poznaniu dotyczącej szkolnictwa artystycznego. W czerwcu tego roku doszło do spotkania Gierowskiego z Władysławem Strzemińskim w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W tym miesiącu odbył się również słynny zjazd ZPAP w Katowicach – artysta był tam delegatem oddziału ZPAP w Kielcach – który zapoczątkował przejęcie organizacji przez władze partyjne PZPR, co poskutkowało ograniczeniem praw Gierowskiego w związku.
Następne lata to rozkwit życia rodzinnego – małżeństwo z Anną Golką i narodziny dwójki dzieci: Magdy i Józefa. W tym czasie poza działalnością w dziedzinie malarstwa artysta ilustrował powieści swojego przyjaciela, również kielczanina, Edmunda Niziurskiego – m.in. Księgę urwisów. Pod względem materialnym był to dla niego trudny okres. Wpłynęło na to funkcjonowanie w mieszkaniu „kołchozowym”, brak możliwości udziału w znaczących wystawach, bo jego obrazy nie spełniały socrealistycznych kryteriów. Pensja żony, dentystki, była bardzo skromna. Pod koniec 1951 roku Gierowski rozpoczął pracę w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym w dziale tek i albumów. Utrzymywał znajomość z Markiem Włodarskim, za którego sprawą poznał później malarską Grupę 55. W 1955 roku, już na fali odwilży, wziął udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Młodych w Zachęcie, gdzie jego obraz Kocham życie! uzyskał II nagrodę. Wyróżnienie przełożyło się na wzrost popularności Gierowskiego i uznanie go za ważnego malarza nowej generacji. Pozycję tę umocniła praca Gołębnik (1955), zaprezentowana na VI Wystawie Okręgu Warszaw- skiego w listopadzie tego samego roku, która wzbudziła zachwyt wśród krytyków.
W lipcu tego roku artysta wziął udział w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, znanej jako „Arsenał”, która okazała się prezentacją pokoleniową twórców sprzeciwiających się stylistyce socrealizmu. Wystawiający tam artyści stali się wkrótce czołowymi postaciami sztuki swojego pokolenia, a także długoletnimi znajomymi Gierowskiego.
W styczniu 1957 roku artysta po raz pierwszy pokazał swoje dzieła w Galerii Krzywe Koło, rozpoczynając tym samym kilku- letnią owocną współpracę z Marianem Boguszem i kręgiem artystycznym tej placówki. W lutym tego samego roku na Walnym Zjeździe Delegatów Okręgów ZPAP Stefan Gierowski został wybrany na stanowisko sekretarza. Razem z nowo obranym zarządem, w tym Janem Cybisem, przewodniczącym związku, a prywatnie przyjacielem, rozpoczął pracę nad nowym statutem ZPAP, z którego usunięto polityczne i socjalistyczne elementy. Nowy statut przewidywał przede wszystkim reorganizację struktur wystawienniczych i animujących życie artystyczne w kraju. W rezultacie starań Gierowskiego otworzono kilkadziesiąt przestrzeni wystawienniczych podległych związkowi w całej Polsce. Również w 1957 roku, który okazał się punktem zwrotnym dla twórczości artysty, Gierowski rozpoczął cykl obrazów numerowanych cyframi rzymskimi. Pierwsze z tych prac, wyeksponowane na II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Zachęcie, przyniosły artyście szerokie uznanie krytyków i krytyczek, m.in. Juliana Przybosia i Zbigniewa Herberta.
W następnych latach Stefan Gierowski wraz z Aleksandrem Wojciechowskim i Marianem Boguszem wszedł w skład komitetu organizacyjnego Konfrontacji 1960, wydarzenia organizowanego przez Galerię Krzywe Koło, którego podsumowanie miało miejsce 8 września 1960 r. podczas VII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Wraz z Boguszem i Wojciechowskim odpowiedzialny był za program Konfrontacji, a także sam wystawił swoje prace w ramach jednej z ekspozycji.
Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku Stefan Gierowski wielokrotnie wystawiał za granicą – uczestniczył w I Biennale Młodych w Paryżu (1959), V Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo (1959) oraz w prezentacji „15 Polish Painters w Museum of Modern Art” w Nowym Jorku (1961). W rezultacie sukcesu polskich artystów na Biennale Młodych w Paryżu Gierowski został zaproszony do stworzenia indywidualnej wystawy w galerii Lacloche w Paryżu, której otwarcie przypadło na kwiecień 1961 roku. W tym samym czasie, za namową Mariana Wnuka i Jana Cybisa, Gierowski rozpoczął pracę na ASP w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia z malarstwa w architekturze w ramach katedry Aleksandra Kobzdeja.
W 1965 roku uzyskał zgodę akademii na prowadzenie własnej pracowni i rozpoczął kształcenie swoich studentów. Jego styl nauczania charakteryzował się przyjaznym podejściem, otwartością i programem opartym na ogólnych kwestiach malarskich, jak kolor lub gatunek malarski. W pracowni Gierowskiego dyplom uzyskało ponad sto studentów i studentek, a wśród nich: Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk, Ryszard Ługowski, Łukasz Korolkiewicz, Apoloniusz Węgłowski, Antoni Starowieyski, Marian Czapla, Krzysztof Wachowiak, a także Jerzy Kalina.
W latach 1975–1981 pełnił funkcję dziekana wydziału malarstwa, a w 1983 roku został wybrany na rektora uczelni, lecz wobec sprzeciwu władz nie objął powierzonego mu stanowiska. W 1981 roku był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej. W latach 1982–1988 udzielał się jako członek Rady Głównej i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczący Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W roku 1986 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Dziesięć lat później przeszedł na pedagogiczną emeryturę. Od tamtej pory mieszkał i pracował w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą.
W 2014 roku w Warszawie rozpoczęła działalność Fundacja Stefana Gierowskiego. Poza popularyzacją i ochroną dorobku artysty wspiera młode malarstwo poprzez coroczną Nagrodę Fundacji. Jest także aktywną placówką wystawienniczą – organizuje przekrojowe prezentacje poświęcone rozmaitym zagadnieniom z kręgu malarstwa współczesnego i dwudziestowiecznego.
Stefan Gierowski zmarł w 2022 roku w wieku dziewięćdziesięciu siedmiu lat.
WYSTAWY INDYWIDUALNE:
1955
Klub SARP, Warszawa
1957
Wystawa prac Stefana Gierowskiego, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
1959
Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
1960
Stefan Gierowski, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
1961
Galerie Lacloche, Paryż
1963
Galeria SPAM, Warszawa
1965
Gierowski Gëomëtrie Spatiales, Galerie Lacloche, Paryż
1967
Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
Galeria BWA, Olsztyn
1968
Galerie Numaga, Auvernier-Neuchatel, Szwajcaria
1970
Stefan Gierowski - malarstwo, Galeria Współczesna, Warszawa
Galeria Pryzmat, Kraków
1971
Galeria ZPAP, Gdańsk
1973
Galeria BWA, Piastów
Muzeum Kazimierza Pułaskiego, Warka
Galeria Zapiecek, Warszawa
1974
Galeria BWA, Lublin
Muzeum Ziemi Chełmskiej, Chełm
1975
Galeria Sztuki Nowoczesnej, Kraków - Nowa Huta
1976
Galerie Numaga, Auvernier-Neuchatel
1977
Stefan Gierowski - malarstwo, Salon Sztuki Współczesnej BWA, Łódź
Galerie Simone van Dormael, Bruksela
1980
Galeria BWA, Wrocław
1981
Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, laureata Nagrody im. J. Cybisa w 1980 roku, Dom Artysty Plastyka ZPAP, Warszawa
1984
Galeria SHS, Warszawa
Galeria STUDIO, Warszawa
1986
Galeria Piotra Nowickiego, Warszawa
Galeria SHS, Warszawa
Galeria SARP, Warszawa
1987
Galeria Numaga, Auvernier-Neuchatel
1989
Galeria Zapiecek, Warszawa
1989/1990
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Muzeum Archidiecezjalne, Warszawa
Muzeum Uniwersyteckie, Lublin
1990
Kilka obrazów, Galeria Dziekanka, Warszawa
1991
Obrazy 1958-1991, Galeria Zderzak, Kraków
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Kraków
BWA, Kielce
1992
Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
1993
Obrazy, Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
Galeria Gest, Łódź
1995
BWA, Zamość
1996
Galeria Gest, Łódź
Galeria Zderzak, Kraków
1997
Galeria Zapiecek, Warszawa
1998
Muzeum Górnośląskie, Bytom
2000
Muzeum Narodowe, Poznań
Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
2003
Galeria Piekary, Poznań
2004
Kolor czarny i inne, Galeria Zderzak, Kraków
2005
Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz
Galeria Prezydencka, Warszawa
Linia - Dążenie, Andzelm Gallery, Lublin
Galeria Pryzmat, Kraków
2006
Proces kreacji, Galeria Art NEW media, Warszawa
2007
Galeria Zapiecek, Warszawa
2008
Trzy pejzaże i cztery meta, Galeria Zderzak, Kraków
2010
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Biblioteka Uniwersytecka, Warszawa
Jakość - jasność- nasycenie, Galeria aTAK, Warszawa
Obrazy z lat 50-tych i 60-tych, ASP, Warszawa
Gabinet Wybitnych Częstochowian, Muzeum Częstochowskie, Częstochowa
2011
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Kuria Diecezji Radomskiej, Radom
Przestrzeń farby - ciekawość pustki, Andzelm Gallery, Lublin
2013
Teatr Wielki, Galeria Opera, Warszawa
2014
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej, Kielce
2015
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz
XC. 16 obrazów - z kolekcji rodziny Fibaków, Galeria Fibak, Warszawa
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Bazylika Mariacka, Gdańsk
2016
Malowanie Dziesięciorga Przykazań. W hołdzie Mistrzowi Gdańskiemu z XV wieku, Muzeum Archidiecezjalne, Katowice
Stefan Gierowski. Z kolekcji Stefana Gierowskiego, Atlas Sztuki, Łódź
Stefan Gierowski – Akwarele ,”Przestrzeń dla Sztuki”, Nowohuckie Centrum Kultury, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Kraków
prof. Stefan Gierowski: malarstwo, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Bielsko-Biała
Klucz, Galeria Zderzak, Kraków
2017
Fragment I, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Fragment II, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2018
Fragment III, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Przegląd prac związanych z linią, będących pod opieką Fundacji, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Stefan Gierowski - linia w malarstwie, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
Pani Marcie zamiast kolacji, Galeria Zderzak, Kraków
2019
Pustka i światło. Rzecz o kolorze, Galeria BWA, Olsztyn
Fragment IV, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Fragment V, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2019-20
Fragment VI, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2020
Stefan Gierowski. Myśli rysowane nie w pełni zobaczone, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Fragment VII, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2021
Stefan Gierowski. Inna przestrzeń, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Stefan Gierowski. Wysokości, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2022
Stefan Gierowski. Wybór z archiwum, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Stefan Gierowski – 2013, Galeria aTAK, Warszawa
Stefan Gierowski. Wybór prac z lat 1957-2013, będących pod opieką Fundacji, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2023
Stefan Gierowski. Ziemia: podziały, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2024
Stefan Gierowski. Niebo – Linia, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
That’s How the Light Gets in. The Art of Stefan Gierowski (1925–2022), CAFA Art Museum, Pekin
2025
That’s How the Light Gets in. The Art of Stefan Gierowski (1925–2022), Guangdong Museum of Art, Guangzhou
Stefan Gierowski. Początek i koniec, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
WYSTAWY ZBIOROWE:
1946
Polska 1939-1945, Kielce
1949
Wystawa Oddziału ZPAP, Kielce
1955
Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi, Arsenał, Warszawa
Międzynarodowa pokonkursowa Wystawa z okazji V Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
1956
Junge Generation. Polnische Kunstausstellung, Grassi - Kunstgewerbemuseum, Berlin
Dix peintres polonais, Galerie George Giroux, Bruksela, Musé de Liége, Gent
1957
Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
Moderna poljska umenost, Belgrad, Lubljana, Zagrzeb, Skopje
Wystawa młodego malarstwa i rzeźby, BWA Pawilony, Sopot
1958
Salon Marcowy, Zakopane
5 Pittori polacchi d'oggi, Galleria del Milione, Mediolan, Unione Culturale-Palazzo Carignano, Turyn, Galleria La Loggia, Bolonia, Galleria L'Attico, Rzym, Galleria d'Artd Minerva, Neapol (1959)
Ausstellung Polnischer Künstler von der Modernen Galerie und Kulturhaus Warschau, Galerie Palette, Wuppertal, Stuttgarter Hausbücherei, Monachium, Der Deutche Bücherbund Stuttgarter Hausbücherei, Bonn, Karlsruhe, Frankfurt nad Menem, Essen, Hannover, Düsseldorf
Wystawa Galerii Sztuki Nowoczesnej Krzywe Koło, Galerie Palette, Wuppertal, Duisburg, Soest
1959
Biennale de Paris, Paryż
V Bienal Intemacional de Arte Sao Paulo, Sao Paulo
Art Polonais. Poolse Kunst, Palais des Beaux-Arts, Bruksela
II Salon Marcowy, Zakopane, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
50 ars polskt malerei, Kungliga Konstakademien, Sztokholm
III Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
Mostra di pittura polacca contemporanea, Sala Napoleonica, Wenecja
Pologne - 50 ans de peinture, Musée d'Art et d'Histoire, Genewa
1960
Konfrontacje 1960, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
1961
12 peintres polonais modernes, Musëe d'Art Moderne de la Ville de Paris, Paryż
Six Contemporary polish Painters, Galerie Chalette, Chicago, Galerie Chalette, Nowy Jork
Peintres de la Galerie, Galerie Lambert, Paryż
15 Polish Painters, Museum of Modern Art, New York, Carnegie Institute, Pittsburg, Minneapolis Institute of Arts, Minneapolis, Washington University, St. Louis, William Proctor Institute, Utica Munson (1962), Museum of Fine Arts, Montreal, National Gallery of Canada, Ottawa
Polsk Maleri, Nasjonalgalleriet, Oslo
1962
Polnische Malerei, Folkwang Museum, Essen
Konfrontacje 1956-1962, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
Argumenty 1962, Wystawa malarstwa artystów polskich i czechosłowackich zorganizowana z okazji VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
Les peintres polonais, Galerie La Calade, Avignon, Galerie Lambert, Paryż
1963
Argumenty 1963, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
1964
Profile IV. Polnische Kunst Heute, Stadtische Kunstgalerie, Bochum
Funkcja zapisu. Współczesny język sztuki. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Warszawa
Marian Bogusz, Tadeusz Dominik, Stefan Gierowski, Rajmund Ziemski, Galeria Krzywe Koło, Warszawa
II Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, BWA Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
The 1964 Pittsburgh International Exhibition of Contemporary Painting and Sculpture, Museum of Art Pittsburgh
The 3rd International Young Artist Exhibition Europe - Japan, Tokyo
1965
Wizerunek- Widzenie - Wyobraźnia. Malarstwo - Rysunek - Rzeźba, Galeria Współczesna, Warszawa
V Biennale Intemazionale d'Arte Contemporanea, San Marino
Arte actual de Polonia. Pintura, tapicerias y arte gráfico, Centro de Artes Visuales del Instituto Torcuato Di Tella, Buenos Aires, Salon de Bellas Artes, Montevideo, Museo de Arte Moderno Bosque de Chapultepec, Mexico (1966), casa de la Cultura, Guadalajara, Museo Michoacana, Morelia, Palacio de Bellas Artes, Hawana (1967)
Porównania, XVIII Festiwal Sztuk Plastycznych, Sopot
II Wystawa plastyki i sympozjum Złotego Grona, Muzeum Okręgowe / BWA, Zielona Góra
37 Artistes polonais contemporains, Tel Aviv Museum of Art, Tel Aviv
1966
17 Polish Painters, D 'Arcy Gallery, Nowy Jork
Przestrzeń - Ruch - Światło, Muzeum Sztuki Aktualnej, Wrocław
100 Malningar av Polska Konstnärer, Sveagalleriet, Sztokholm
Tokyo International Exhibition of Art 1966 (AIAP), Keiô Department Stove, Tokyo
1967
Polské soudobné maliřstvi, Galerie ULUV, Praga, Czechosłowacja
2. Internationale der Zeichnung, Mathildenhöhe, Darmstadt
The 1967 Pittsburgh International Exhibition of Contemporary Painting and Sculpture, Museum of Art, Pittsburgh
Peinture polonaise contemporaine. Collections du Musée Leon Wyczółkowski á Bydgoszcz, Musée des Beaux-Arts, Nancy
Przestrzeń- ruch - światło, Muzeum Sztuki Aktualnej, Wrocław
1968
34 La Biennale di Venezia, Pawilon Polski, Wenecja
Triennale India. New Delhi, Indie
Moderne Malerei in Polen (1917-1967), Kunsthalle, Kiel, Niemcy
1969
Exhibition of Contemporary Polish Art, National Gallery of Modern Art, Edynburg
Moderne Polnische Malerei un Graphik 1959-1969, Nationalgalerie, Berlin
1970
ELEKTRA 70, Nowy Jork
Malarstwo w Polsce Ludowej, Muzeum Narodowe w Warszawie
1972
Puolalaisia kuvia - Polska Bilder, Helsingin Taidehalli, Helsinfor Konsthall, Helsingin; Konstmuseet, Tampere, Finlandia
Arta plastiča contemporană din Republica Populařa Polonă, Sala Dalles, Bukareszt
Modern Lengyel Művészet, Műcsarnok, Budapeszt
Deutsch - Polnische - Ausstellung II, Von der Heydt Museum, Wuppertal
1973
Mote med Kopernikus - Modern Polsk Konst, Malmö
1974
Pintura Polaca contemporanea, Museo de Bellas Artes, Caracas
Nationale Ausstellung Polen 74, Gruga Park, Essen
1975
Polonia en Mexico Festival de las Formas/ Pintura Contemporanea, Museo de Arte Moderno, Meksyk
Polish Painting Today, Hastings Art Gallery, Museum and Art Gallery Mansfield, Crescent Gallery, Masfield, Crescent Gallery, Scarborough, Wielka Brytania
Zeitgenössische polnische Kunst, Ausstellunshalle, Dortmund
1960 - Konfrontacje - 1970, Galeria Zapiecek, Warszawa
1976
VI Festiwal Sztuk Pięknych. Hommage Xaweremu Dunikowskiemu w 100 rocznicę urodzin, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
Pintura polaca contemporanea, Museu Nacional de Soares dos Reis, Porto; Fundaćao Gulbenkoan, Lisbona, Palacio de Velázquez, Madryt (1977), Museo Historico Municipal Fundació Joan Miró, Barcelona
1977
L'Esprit romantique dans la peinture polonaise XIXe-XX- siecles, Grand Palais, Paryż
W kręgu przyjaciół. Wystawa kolekcji prac malarskich Aleksandra Wojciechowskiego, Galeria ZPAP, Warszawa
Héritiers et contestataires dans l'art polonais XIXe-XXe siécles, Galeries Nationales du Grand Palais, Paryż
Modern Lengyel Festészet, Magyar Nemezeti Galéria, Budapeszt
1978
VII Festiwal Sztuk Pięknych, Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Formacja artystyczna "Arsenal", 1955-1977, Muzeum Okręgowe, Gorzów Wielkopolski
1979
Modern Polish Art, Galerie Asbæk, Kopenhaga
Sávremeno pőljsko slikarstvo, Umentnički Pavilijon Collegium Artisticum, Sarajevo, Muzej na Savremenato Umetnost, Skopje, Moderna Galerija, Titograd, Jugosławia
Laureaci Nagród Państwowych i Ministra Kultury i Sztuki przyznanych w 35-leciu PRL, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
Peinture contemporaine polonaise Laureats des Prix Nationaux, Institut Polonais, Paryż
25 Artistes polonais contemporains, Centre d'Echanges de Perrache, Lyon
25 lat malarstwa w Polsce Ludowej, Muzeum Narodowe, Warszawa
1980
75 lat warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tendencje twórcze pedagogów, Muzeum Narodowe, Warszawa
Polalaisia kuvia - maalauksia, piirustuksia ja taidegrafiikkaa, Porin Taidemuseo, Porin, Hämeenlinnan Taidesmuseo, Hämeenlinnan, Finlandia
1981
Malarstwo polskie 1944-1979 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
1982
Obecność, Kościół św. Aleksandra, Warszawa
1983
Znak krzyża, Parafia Miłosierdzia Bożego, Warszawa
Rzeczywistość i wyobraźnia. Wystawa zbiorów polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa
Myśl Artysty, Pałac Sztuki, Kraków
Przez widzialne do niewidzialnego, Kościół Nawiedzenia NMP, Warszawa
1984
Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, BWA, Wrocław
Plastycy - stoczniowcom. Wystawa plastyki w rocznicę Sierpnia '80, Bazylika św. Mikołaja oo. Dominikanów, Gdańsk
1985
Niebo nowe i ziemia nowa?, Parafia Miłosierdzia Bożego, Warszawa
Polnische Kunst '85 - zu gast bei Steyer - Daimler - Puch, Wiedeń
1986
Gruppe rbk Wuppertal. 27 Künstler aus 7 Ländern - Malerei, Graphik, Skulptur, Ausstellunshalle Alte Rathaus, Schweinfurt, Kulturzentrum Wilhelm Morgner Haus, Soest, Republika Federalna Niemiec
Masters of Contemporary Art in Poland, Herbert F. Johnson Museum of Art Cornell University, Ithaca, Nowy Jork
Pittura contemporanea polacca, Centro Studi di Arte e Cultura, Nepol
1987
Malarstwo w kręgu Akademii Warszawskiej, Galeria EL, Elbląg, dawne Zakłady Norblina, Warszawa
Freiraum. Ver Generationen Konstrukivischer Strömungen in der polnischer Kunst, Kunstation, Kleinsassen, Republika Federalna Niemiec
1988
Polnische Malerei seit 1945 aus der Sammlung des Bezirksmuseums Bydgoszcz, Galerie der Stadt Esslingen, Villa Merkel, Esslingen, Kunsthalle, Wilhelmshaven, Republika Federalna Niemiec
Geometria és metafora. Kiállitás a Chelmi Kőrzeti Múzeum Anyagából, Budapest Galéria, Budapeszt
1989
Freiraum 2, VillaToscana, Gmunden, Austria
Vision and Unity, Van Reekum Museum, Apeldoorm, Holandia
Na obraz i podobieństwo, dawne zakłady Norblina, Warszawa
1990
Galeria Krzywe Koło. Wystawa retrospektywna, Muzeum Narodowe, Warszawa
1991
Kolekcja sztuki XX wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
Epitafium i siedem przestrzeni, Państwowa Galeria Sztuki Zachęta Warszawa
Eyeshot. W polu widzenia, Nikolaj Gallery, Kopenhaga
1992
ReduktMsmus. Abstraktion in Polen, Tschechoslowakei, Ungam 1950-1980, Museum Moderner Kunst. Stiftung Ludwig, Wiedeń
Krąg "Arsenału 1955" - malarstwo, grafika, rysunek z Muzeum Okręgowego w Gorzowie, Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
10 lat później. Wystawa polskiego rysunku współczesnego, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, BWA, Kraków, BWA, Częstochowa, Państwowa Galeria Sztuki, Łódź (1993)
Muzeum Sztuki w Łodzi 1931-1992. Collection - Documentation - Actualité, Musée d'Art Contemporain de Lyon + ELAC, Lyon
Polnische Avangarde 1930-1990, Neuer Berliner Kunstverein, Staatliche Kunsthalle, Berlin
1993
Z zakamarków, Galeria Rzeźby, Warszawa
Galeria odNOWA 1964-1969, Muzeum Narodowe, Poznań
Wektor sztuki, Galeria Miejska Arsenał, Poznań
1994
Kolekcja 2, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
Widerstand und Aufbruch/ Opór i przełom. Sztuka polska 1980-1993, kościoły miasta, Stuttgart
Europa, Europa. Das Jahrhundert der Avantgarde in Mrttel- und Osteuropa, Kunst- und Ausstellungshalle der Bun des republik Deutschland, Bonn
Klasycy współczesności, Muzeum Narodowe, Warszawa
1995
Rysunek - pierwszy zapis (z pracowni 60 artystów), Królikarnia, Warszawa
Linie - Linien, Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa
Cybisowi, Samborskiemu…, Galeria ASP, Warszawa
1996
Kunst und Natur/Sztuka wobec natury, BASF-Feierabendhaus, Ludwigshafen, Niemcy; Państwowa Galeria Sztuki, Zachęta, Warszawa
Kolekcja 3, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
Odwilż. Sztuka ok. 1956 r., Muzeum Narodowe, Poznań
The Contemporary Warsaw Masters, Gallery the Society for Arts, Chicago
Postawy. Sztuka warszawskich artystów, Galeria Studio, Warszawa
1997
Granice obrazu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
Pytanie o metaforę, Galeria Aula ASP, Warszawa
25 lat temu i dziś. Próba rekonstrukcji, Galeria Studio, Warszawa
Pokolenia, Państwowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
Art from Poland 1945-1996, Műcsarnok, Budapeszt, Vilnius šiuollaikino meno centras, Wilno, Makslas muzeja Arsenals, Ryga, Tallinna Kunstihoone, Talin
1999
Generacje. Sztuka polska końca/początku wieku, Centralny Salon Wystawienniczy Maneż i Galeria Puszkinska 10, Sankt Petersburg
2000
Spotkania Krakowskie 2000. OD DO, Bunkier Sztuki, Kraków
Verteidigung der Moderne. Positionen der Polnischen Kunst nach 1945, Museum Wurth, Kunzelsau, Niemcy
2001
Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej, IV Edycja: ekspozycja stała, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
In Between: Art from Poland 1945-2000, Cultural Center, Chicago
Jan Cybis, Stefan Gierowski. Obrazy chromatyczne, Galeria Zderzak, Kraków
2002
100% malarstwa, Galeria Zderzak, Kraków
Fijałkowski/Gierowski - wizje malarstwa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Malarstwo Abstrakcyjne - Światło, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Olsztyn
2003
Obrazy białe, Galeria Stefan Szydłowski, Warszawa
Gierowski i Krzywe Koło, Muzeum Sztuki, Łódź
2004
Euroart 1. Biennale Sztuki, dawne pruskie koszary, Świnoujście
Klasycy malarstwa. Część I. W ramach obchodów 100-lecia ASP w Warszawie, Galeria Aula ASP, Warszawa
Malewicz w Polsce, Galeria Arsenał, Białystok
2006
Warszawa w Berlinie. Współczesne malarstwo Polskie, Kommunale Galerie, Berlin
Warszawa w Sofii, Współczesne malarstwo polskie i grafika, Sofia
2008
Trzy spojrzenia - Łapiński, Gierowski, Tarasin, Galeria ESTA, Gliwice
2009
Zderzenia, Galeria ESTA, Gliwice
2010
Berdyszak - Gierowski - Kałucki - Kamoji, Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Lublin
Fijałkowski/Gierowski/Sempoliński, Galeria Art NEW Media, Warszawa
Za żelazną kurtyną. Sztuka oficjalna i niezależna w Związku Radzieckim i w Polsce 1945-1989, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
2013
Polish Art Now, Saatchi Gallery, Londyn
2016
Spotkanie pokoleń. Malarze warszawskiej Akademii z kolekcji Krzysztofa Musiała, Salon Akademii, ASP, Warszawa
Imagines Medii Aevi, Muzeum Narodowe, Poznań
2016/2017
Magia kwadratu, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
2018
Co po Cybisie?, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
Cybis = Malowanie, Galeria DAP, Warszawa
2019
DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60., Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie
Abstrakcja i Geometria, Galeria Retroavangarda, Warszawa
2019-20
Nazywam się czerwień, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
2020
Zauberberg, Galeria Zderzak, Kraków
Kolory przemian, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
2021
Konfrontacje i Argumenty. Sztuka nowoczesna według założeń Galerii Krzywe Koło, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2022
The Sense of Space, the Sense of Light, Dep Art Gallery, Mediolan
MODERNITÉS COSMIQUES, Fondation Vasarely, Aix-en-Provence
Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Więcek x Gierowski, Olszewski Gallery, Warszawa
2023
(Nie)obowiązkowe nauczanie kapizmu, Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawa
THE SIGHT OF THE STARS MAKES ME DREAM, Time Gravity - 2023 Chengdu Biennale, Chengdu
Jeżeli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić, Krupa Art Foundation, Wrocław
Sztuka widzenia. Nowosielski i inni, Zamek Królewski w Warszawie, Warszawa
2024
Gorący świat. Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, Wrocław
Teresa Panasiuk / Stefan Gierowski - Horyzont, Wallspace Gallery, Warszawa
Inauguration Exhibition of Guangdong Museum of Art Baietan - City Chain: A Space for Artistic Experimentation in the Midst of Wind and Tide, Guangdong Museum of Art, Guangzhou
Beyond the Line: Stefan Gierowski i Sean Scully, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
2025
Szukając początku, Szydłowski Gallery, Warszawa
Asklepiejony, Galeria Studio, Warszawa
Niniejsza strona używa plików cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.
Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.