WAW
Maryna Tomaszewska
Dom Spotkań z Historią
otwarte od 19.09.2025Co druga osoba mieszkająca w Warszawie to kobieta, lub osoba tak się definiująca, jednak nie ma to właściwie przełożenia ani na planowanie miejskie, ani na nazewnictwo ulic. Ile z nich nosi imiona i nazwiska kobiet? Wiele razy dziennie mijamy, wymawiamy, wpisujemy adresy, często nie wiemy co oznaczają lub kim były zasłużone postaci za nimi stojące. W Warszawie jest 5800 ulic i placów, z czego około dwadzieścia procent posiada nazwy upamiętniające konkretne osoby. Prawie 1300 z nich to ulice nazwane na cześć mężczyzn, a jedynie około 150 na cześć kobiet. Często są to ślepe uliczki lub zaułki.
Wystawa Maryny Tomaszewskiej „WAW” zaprasza do jednego z takich zaułków. Wpisana w kontekst Domu Spotkań z Historią (DSH) instalacja odwraca niewidzialności kobiet na tablicach miejskich, prezentując feministyczne statystyki, genderowe mapy-tkaniny oraz szczegółowe biografie niewidzialnych matronek, których najwięcej można spotkać w Białołęce czy na Targówku. Wystawa wskazuje na ogromną asymetryczność w narracji historyczno-kulturowej dotyczącej reprezentacji płci w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie niesie nadzieję. Zaułek jest końcem i początkiem, dojściem do ściany, ale otwarciem refleksji o tym, jak wyglądałaby sfeminizowana przestrzeń publiczna. Co kobiety, ich perspektywy, myślenie i doświadczenie może wnieść do planowania miejskiego?
Tę tak zwaną „lukę informacyjną” opisuje Caroline Criado Perez w swojej książce „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”. Autorka zauważa, że tak zbudowana narracja ma fundamentalne znaczenie dla postrzegania, struktury i mechanizmów społecznych i kulturowych, w których na co dzień funkcjonujemy. W Warszawie, Hamburgu, Kijowie. Jej książka, a także i wystawa zadają pytanie, jak myśleć i tworzyć miasta, żeby były one dla każdego.
W uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 2009 roku czytamy wytyczne dotyczące nomenklatury ulic: „wykorzystywanie nazw pochodzących od nazw własnych, pospolitych lub pamiątkowych, z zachowaniem pomiędzy nimi niezbędnej równowagi, z tym że w miarę możliwości należy unikać dominacji nazw o charakterze pamiątkowym”. Wystawa i towarzysząca jej książka są próbą odczarowania marginalizacji kobiet w przestrzeni publicznej.
kuratorka: Joanna Warsza
Dom Spotkań z Historią (DSH)
Dom Spotkań z Historią (DSH) powstał w 2005 roku z inicjatywy Ośrodka KARTA. Od marca 2006 działa jako instytucja kultury miasta st. Warszawy. Zajmujemy się szeroko rozumianą popularyzacją historii najnowszej. Na przestrzeni lat instytucja wypracowała skuteczną metodologię, która bazując na różnorodnych formach przekazu, pozwala docierać do coraz to nowych grup odbiorców. DSH tworzy w ten sposób efektywny model edukacji historycznej, rozwijający poczucie tożsamości w oparciu o zasady wolności, tolerancji, apolityczności oraz neutralności światopoglądowej i religijnej. Działając na rzecz kultury pamięci, DSH swoją ofertę kieruje do wszystkich pokoleń, otwierając się jednocześnie na dialog międzynarodowy na temat przeszłości i jej wpływu na współczesny świat. Prezentujemy wystawy oparte często na nieznanych kolekcjach zdjęć, organizujemy dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów, warsztaty edukacyjne, seminaria i konferencje, a także spektakle teatralne. Prowadzimy działalność wydawniczą, a w naszej księgarni oferujemy szeroki wybór książek dotyczących XX wieku. Zajmuje się też produkcją spektakli oraz filmów dokumentalnych. Prowadzimy również cykl Warszawska Inicjatywa Kresowa oraz Festiwal Bohaterek. Jesteśmy współorganizatorami Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Szkoły Filmowej Dokumentu Historycznego oraz operatorem Warszawskiego Funduszu Książki Historycznej. Jesteśmy wydawcą magazynu dwutygodnik oraz prowadzimy też autorską telewizję na kanale YouTube PASTa TV.
Karowa 20
Warszawa
00-324
- poniedziałek
- Zamknięte
- wtorek
- 12:00 - 20:00
- środa
- 12:00 - 20:00
- czwartek
- 12:00 - 20:00
- piątek
- 12:00 - 20:00
- sobota
- 12:00 - 20:00
- niedziela
- 12:00 - 20:00