Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to publiczna instytucja kultury prowadząca działalność wystawienniczą, edukacyjną i badawczą w zakresie historii i kultury Żydów polskich. W ramach swojej działalności Muzeum prezentuje także sztukę współczesną, podejmującą tematykę pamięci, tożsamości i dialogu międzykulturowego.

Profil wystawienniczy:
Muzeum realizuje regularny program wystaw czasowych oraz rozwija własną kolekcję dzieł sztuki współczesnej. Projekty artystyczne powstają w ścisłej współpracy z artystkami i artystami, a także z kuratorkami i kuratorami z Polski i zagranicy. Wystawy Muzeum POLIN charakteryzuje wysoki poziom merytoryczny i dbałość o kontekst historyczny i społeczny.

Wybrane wystawy z ostatnich dwóch lat:

  • „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” (2023–2024) – wystawa czasowa o roli jedzenia w budowaniu pamięci i tożsamości.
  • „(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” (2023) – artystyczna opowieść o pamięci i dzieciństwie, oparta na pracach Majera Kirszenblata.
  • „Dziedzictwo” (2022–obecnie) – nowa galeria stała poświęcona wkładowi Żydów w rozwój kultury, nauki, sztuki i życia społecznego w Polsce.
  • „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż” (2021–2022) – wystawa sztuki współczesnej realizowana we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Anielewicza 6

00-157

Warszawa